Regulacja ręczna czy elektryczna łóżka medycznego?

Łóżka szpitalne to funkcjonalne meble, odgrywające zasadniczą rolę w terapii i rehabilitacji pacjenta, a także ułatwiające codzienną opiekę medyczną. Jedną z najważniejszych cech łóżka medycznego jest możliwość modyfikowania położenia poszczególnych segmentów łóżka. I tu pojawia się kluczowa kwestia – czy lepiej sprawdzi się łóżko medyczne elektryczne, a może łóżko szpitalne sterowane ręcznie?

Zarówno łóżko szpitalne na pilota czy inną formę sterowania elektrycznego, jak i łóżka szpitalne z ręczną regulacją posiadają szereg zalet, ale także ograniczeń. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne to rozwiązanie wygodne zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego sprawującego nad nim opiekę. Pacjent ma bowiem możliwość samodzielnej zmiany położenia łóżka, co zapewnia mu komfortowy wypoczynek, samodzielne wstawanie z łóżka i powrót do sprawności fizycznej. Pacjent może w ten sposób ułatwić sobie samodzielne spożywanie posiłków, a także zminimalizować ryzyko pojawienia się przykurczów, odleżyn czy sztywności stawów. Z kolei personel medyczny ma możliwość sprawnego wykonywania wszelkich procedur medycznych czy zabiegów pielęgnacyjnych, a także rehabilitacyjnych.

Sterowanie elektryczne łóżka medycznego

 

A w jaki sposób realizowane jest elektryczne sterowanie łóżkiem? Jednym z bardzo popularnych rozwiązań jest sterowanie pilotem. Takie łóżka medyczne elektryczne mogą być z łatwością obsługiwane przez pacjentów. Innym rozwiązaniem są elektroniczne panele sterujące, zazwyczaj wbudowane u szczytu łóżka lub w barierkach bocznych. W przypadku bocznej lokalizacji takiego panelu pacjent także ma możliwość samodzielnego modyfikowania położenia, przy czym może być dostępna opcja blokowania możliwości regulacji przez pacjenta. W przypadku łóżka medycznego na pilota pożądane opcje dodatkowe to m. in. podświetlenie pilota, zasilanie awaryjne w postaci akumulatora oraz opcja CPR, czyli ustawienia leża jednym przyciskiem do położenia umożliwiającego wykonanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Sterowanie pilotem umożliwiające m. in. ustawienie pozycji CPR, a także pozycji trendelenburga i antytrendlenburga zapewnia łóżko szpitalne Egerton Novo.

Ręczne sterowanie łóżka medycznego

Ręczne sterowanie łóżka szpitalnego odbywa się z wykorzystaniem własnej siły, przy czym nowoczesne rozwiązania nie wymagają nakładów siły, które byłyby przez osobę obsługującą łóżko odbierane jako męczące. Jednym z najwygodniejszych i najtrwalszych rozwiązań jest mechanizm śrubowy. Wykorzystuje on śrubę ulokowaną od strony nóg pacjenta, którą można regulować zarówno wysokość łóżka, jak i ustawienie segmentu głowy czy nóg. Mechanizm śrubowy wykorzystano m. in. w łóżku szpitalnym Egerton Ergo.

Takie rozwiązanie nie wymaga nakładu siły i niekiedy uzupełnione jest o sprężyny gazowe. Taki kombinowany mechanizm regulacji zastosowano je m. in. z łóżku medycznym Solid 2 Ergeton. Inną możliwością regulowania ustawienia łóżka jest stosowanie zapadek, jednak taka opcja wymaga użycia znacznej siły.

Jakie łóżko medyczne jest zatem najlepsze?

Łóżko elektroniczne zapewnia wygodę i łatwość obsługi, a także uniwersalność wykorzystania zarówno przez pacjenta, jak i personel medyczny.

W przypadku elektrycznego łóżka dla chorych leżących ceny nie są znacznie wyższe od kosztów zakupu łóżek regulowanych ręcznie.

Nowoczesne mechanizmy hydrauliczne wymagają bowiem użycia wytrzymałych komponentów wysokiej jakości, których koszty są niemałe.

     
     
do góry

Skontaktuj się z nami


Potrzebujesz ofertę na wyposażenie placówki?

Nie znalazłeś produktu?


Telefon kontaktowy:

+48 784 056 416

Email kontaktowy:

info@netmed.com.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl