Łóżko szpitalne to sprzęt przeznaczony dla osób chorych, które bardzo często wymagają zabezpieczenia przed spadnięciem z łózka. Pacjenci nieprzytomni, długotrwale unieruchomieni, z poważnymi zaburzeniami poruszania muszą być chronieni przed wypadnięciem z łóżka – i taką funkcję pełnią barierki boczne do łóżka szpitalnego. Ponadto barierki boczne do łózka szpitalnego ułatwiają pacjentom przyjęcie pozycji siedzącej, a także wstanie z łóżka. Barierka do łóżka szpitalnego może być wykonana z rozmaitych kompozytów, co determinuje łatwość utrzymania jej w czystości czy wygodę regulowania położenia barierek. Bardzo ważna jest także kompatybilność barierek z konstrukcją łóżka, a także dostosowanie typu barierek (ciągłe bądź dzielone) do ich przeznaczenia. Jakimi kryteriami należy się zatem kierować, wybierając barierki do łóżka dla chorego?
Barierki boczne do łózka szpitalnego mogą być wykonane z różnych materiałów; najczęściej są to: drewno, lekkie aluminium, stal czy tworzywo ABS. Materiał powinien być lekki, a zarazem wytrzymały, a także łatwy do dezynfekcji. Biorąc pod uwagę takie kryteria, najlepiej sprawdzą się barierki aluminiowe, stalowe oraz z tworzyw ABS. Ponadto materiał powinien zapewniać sprawne i bezproblemowe składanie barierek. Przykładem wytrzymałych barierek aluminiowych o niezwykle prostym mechanizmie obsługi są uniwersalne barierki boczne RS Egerton.
Mobilność barierek to znaczne ułatwienie dla personelu medycznego, który nierzadko posługując się tylko jedną ręką musi opuścić barierkę w dół lub podciągnąć ją do wyższego położenia. Dlatego najbardziej pożądane są takie barierki do łóżka rehabilitacyjnego, które cechować się łatwym mechanizmem sterowania. Oczywiście wariant manualnej zmiany położenia barierek bocznych to nie jedyna opcja, istnieje bowiem możliwość sterowania elektrycznego.
Bardzo ważną kwestią jest zakres mobilności barierek. Barierki powinny mieć możliwość składania, gdyż stałe barierki mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić wykonywanie określonych procedur medycznych przy pacjencie. Najlepiej, gdy barierki mają możliwość składania się poniżej poziomu leża, gdyż zapewnia to niczym nieograniczony dostęp personelu medycznego do pacjenta, a także nie koliduje z próbami samodzielnego wstawania z łóżka przez chorego. Ważną kwestią jest ponadto możliwość zabezpieczenia pacjenta przed wypadnięciem w każdym położeniu łózka, także przy podniesionej części łóżka. Takie bezpieczeństwo zapewnić mogą barierki dzielone, które zabezpieczają poszczególne segmenty łóżka rehabilitacyjnego. Natomiast barierki ciągłe zabezpieczają łóżko na całej jego długości.
Kolejną ważna kwestią jest montaż barierek. Wyróżnia się dwie techniki mocowania barierek do łóżka dla chorego – mocowanie stałe do ramy łózka lub mniej stabilne mocowanie ściskowe. To drugie rozwiązanie jest mniej komfortowe w użytkowaniu i nie zapewnia pełnego zabezpieczenia chorego. Dodatkowe kwestie związane z wyborem barierek bocznych to możliwość dopasowania ich do dodatkowych akcesoriów, takich jak stoliki.